Morgonen var aningen frostnupen när den till sist avslöjade sig i den sena gryningen. Jag tog kameran och bilen och rullade ut mot havet. Det var tyst, disigt och gråblått.
Julhelgen sjunger på sista versen. Det har varit lugnt och fint. Julaftonen hemma hos pappa blev mysig med julbordets allra nödvändigaste som fullt tillräckligt. Mikael, Tim och Jossan var med. Jag tror vi tröttade ut pappa en hel del med all mat och allt prat. Men, mysigt var det.
Vet inte hur det är med er, men, vi är nog många som vid den här tiden på året försöker göra något slags bokslut. Jag gillar tanken på att summera året även om just 2019 (kanske precis som alla år?) utmärkt sig lite extra så det känns bra att snart få lägga det till handlingarna. Jag väljer istället att satsa krutet på att fundera över år 2020. Då hoppas jag på mycket (fast mindre) jobb, mer tid till omtanke om mig själv och kanske också en och annan resa. Häromdagen kom en kort hälsning från Jane som skriver att vi inte har setts på åratal och det stämmer. Jag tror aldrig att det gått så lång tid som denna gång. Jag var hos henne senaste gången 2014 (fast jag hoppas jag har fel och att det var 2015. Det skulle kännas aningen bättre). Inte ens när jag bodde i Madrid dröjde det så länge mellan våra träffar. Så, det skulle vara kul att göra något åt det. Det är dessutom längesedan jag var hos Carmen och Juan i Denía. Tack och lov sågs vi för bara några månader sedan då de hälsade på mig här hemma i augusti.
På jobbfronten ser det bra ut. Kungsbacka kommun fortsätter liksom Timbanken. Kanske landar jag ett skrivuppdrag för Alingsås kommun och sedan har jag planer med Lollo och INRX. Som en extra krydda kommer kanske ett moderatorgig en av helgerna i slutet av januari, kanske också ett i april. Ett gäng workshops ligger förstås också med i planeringen och jag kommer satsa på breddat innehåll. Vi får se hur det går. Jag kommer att göra min egen årsplanering för det kommande året, inom de närmaste dagarna. Det ska inte bara planeras och också balanseras över tid och det ska räknas på.
För övrigt har jag njutit av att lyssna på Tjajkovskijs Nötknäpparen med höjdpunkter som Blommornas vals och The Sugar Plum Fairys dans. Klicka på länken och njut, du med!