Två sköna bönor inspirerar

Det blev en tur till Strömma Farmlodge och Farmers Market i den strålande höstsolen. Två av drivkrafterna som gjort denna marknad (och många andra roliga, kreativa saker som händer i Halland) möjlig är mina vänner Anna och Lovisa.

Jag har fått jobba med dem bägge två under tiden som konsult för CRED, Creative Destination Halland på Alexandersoninstitutet, Campus Varberg. Det var både roligt och utvecklande. Nu driver de företaget We are laja i Varberg men har hela landet som arbetsfält. De är två sanna entreprenörer och naturligtvis är Farmers Market en succé med hög kvalitet på hantverkare, restauratörer och övriga utställare.

img_3370styling

img_3375styling
Jag tittade runt, handlade frukt och blommor och passade på att fika. Strömma är nästan det omöjliga projektet som, trots att det är beläget in the middle of nowhere, blivit en framgångssaga. I Boken om Strömma kan man läsa hela den spännande historien om visionären Marina.
Allt som allt, mycket inspiration och fortsatt övertygelse om att det är fullt möjligt att förverkliga sina drömmar och leva ett liv man gillar. Så, jag tutar och kör vidare på min egen väg.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s