Smygstart

Idag har jag smygstartat julen. Bara en aning. Startade dagen med att hämta Sabina Grubbesons adventsljusstake, hemma hos Sabina. Oj, vilket fantastiskt vackert hem!!! En villa från tjugotalet, varsamt och smakfullt renoverad. Åh, så fint!!!
img_5089stylingEfter prat och kaffe for jag till Håkesgård, en del av Trip2gargen, i Stamnared, utanför Veddige. Där firades första julhelgen och det var verkligen mysigt. Mitt uti ingenstans låg denna trädgårdspärla. Bland eldstäder, brinnande lyktor och vintergrönt var trädgården, och den halländska innergården, dekorerade med massor av fint.
img_5082styling
img_5079styling
Trots mildväder (5+) och lite gråmul så infann sig en viss adventskänlsa. Härligt. Tillbaka i Kungsbacka mötte jag upp med Karin som ställer ut ett verk på Omnibus, kommunens amatörsalong. Kul. Sedan, efter en snabbtitt in till Susann på Mary´s House styrde jag kosan rakt hem. Förkylningen är inte borta och jag är fortfarande trött. Men nöjd.
img_5074styling
img_5064styling

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s